Popis: Střelec Ikaunieks v objetí spoluhráčů.
Střelec Ikaunieks v objetí spoluhráčů.
16.4.2017

Vysočina šokovala ligu - poprvé v historii porazila Spartu

JIHLAVA / PRAHA

Fotbalisté FC Vysočina vybojovali po koncentrovaném a houževnatém výkonu nesmírně cennou výhru nad Spartou Praha. Slavný letenský klub porazili vůbec poprvé v historii.

První půle mnoho vzruchu před brankami nenabídla. Sparta více držela míč a její hráči několikrát prokázali individuální převahu. Do šancí se však příliš nedostávali, neboť naráželi však na koncentrované a neúnavně běhající fotbalisty FC Vysočina, kteří se v defenzívě dokázali vyrovnat i s vynucenou absencí stopera Rosy, jenž musel odstoupit již v 10. minutě po hlavičkovém souboji s Pulkrabem, kdy utrpěl zlomeninu nosu. Chvíli předtím Hanuš mohl jen kontrolovat střelu Šurala z hranice vápna a po čtvrthodině se na pravé straně prosadil Karavajev, dostal se až do vápna a přihrál před branku. Gólman Hanuš míč lehce tečoval, možná proto pak Lafata zakončil mimo branku. Ve 22. minutě zahrozili domácí, když Vaculík na pravé straně vybojoval míč a poté se přes Zoubeleho a Batioju dostal do vápna na Hronka. Jeho střílenou a tečovanou přihrávku  musel Koubek vyrážet s pomocí tyče. V 32. minutě po rohu vedle branky hlavičkoval Kadlec a v závěru poločasu měl šanci znovu Lafata, ale jeho hlavičkový „koníček“ skončil nad břevnem.

Klíčový moment celého zápasu se zrodil zkraje druhé dějství. Vysočina do něj znovu nastoupila velmi koncentrovaná a s vírou, že utkání může rozhodnout jediná situace. A ve 47. minutě se tak stalo. Skvěle pressující Hronek využil riskantní nahrávky Koubka na Holka a ne zrovna ideálního zpracování ze strany sparťanského stopera. O balón jej obral, postupoval na sparťanského gólmana a těsně před ním ideálně nahrál zcela volnému Ikaunieksovi, pro nějž už nebylo těžké skórovat – 1:0. Poté se domácí borci koncentrovali na defenzívu a na nebezpečné brejky. Favorizovaní hosté se zmohli prakticky jen na platonický tlak. V 55. minutě se hlavičkoval nad branku Lafata a po hodině hry se do rohu Karavajeva, položil Vácha, jehož rána proletěla vedle tyče. O chvilku později z malého vápna hlavičkoval nad břevno Kadlec. V 65. minutě se svojí střelou neuspěl Konaté. Jihlava nedotáhla několik nadějně rozběhnutých brejků, ovšem promarnění pojistky na obrovsky cennou výhru ji mrzet nemuselo. Sparta se v závěru nedostala ani k očekávanému intenzivnímu tlaku a tak se na zaplněném jihlavském stadiónu mohlo slavit překvapení kola a vítězství, které přepsalo dějiny fotbalu v Kraji Vysočina!

FC Vysočina Jihlava - AC Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branky: 48. Ikaunieks
Rozhodčí: Marek – Mokrusch, Antoníček
ŽK: 41. Karavajev, 66. Vácha, 89. Josef Šural
Diváci: 4101

FC Vysočina Jihlava: Hanuš – Vaculík, Krejčí, Rosa (11. Zoubele), Urdinov – Fulnek, Štěpánek, Hronek, Batioja (90+1. Popović) – Dvořák, Ikaunieks (79. Rabušic). Náhradníci: Rakovan – Záviška, Rychetník, Šerý

AC Sparta Praha: Koubek – Karavajev, Mario Holek, Mareček, Michal Kadlec – Josef Šural, Vácha, Sáček, Konaté (75. Holzer) – Pulkrab (46. Zahustel), Lafata. Náhradníci: Bičík – Hybš, Vatajelu, Frýdek, Nový

Autor / zdroj: fcvysocina.cz