KULTURA / Besedy a přednášky

Popis: Klára Kolouchová na expedici v Himálajích.
Klára Kolouchová na expedici v Himálajích.
Autor / zdroj: archiv Kláry Kolouchové
Datum konání: pátek 14. 2. 2020; 20.30

Klára Kolouchová jako první Češka vylezla na K2. O výstupu bude mluvit na besedě v Praze

PRAHA

K2, hora okouzlující, podmanivá, nemilosrdná. V místním nářečí mají pro tento mrazivě krásný drahokam název Čhogori, neboli Velká hora. K2 drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami - odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Přestože je K2 o 237 metrů nižší než Mount Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. O výstup na tuto obávanou a respekt vzbuzující druhou nejvyšší horu světa se Klára Kolouchová napotřetí pokusila v létě 2019. A podařilo se ji dosáhnout vrcholu.

Klára Kolouchová bude o svém výstupu na K2 vyprávět v pátek 14. února od 20.30 hodin v Biu Oko v Praze.

Klára Kolouchová
Je první Češkou v historii, která zdola tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mt. Everest (8.848 m n.m.) v roce 2007 a Kanchenjungu (8.586 m n.m.) letos v květnu, stanula Klára v červenci i na vrcholu druhé nejvyšší hory světa K2 (8.611 m n.m.)!
Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat - žít. Na svou první osmitisícovku Cho Oyu (8.201 m n.m.) vystoupila v roce 2006 s Tashi Tenzingem, vnukem slavného Tenzinga Norgaye. Mezi její další zdolané vrcholy patří také nejvyšší hory kontinentů jako Aconcagua (6.959 m n.m.), Mount McKinley (6.094 m n.m.) nebo Elbrus (5.642 m n.m.). Klára je vdaná, má dceru Emmu a syna Cyrila.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Držitel Grammy Oran Etkin se vrací s unikátním workshopem pro děti

V dubnu se vrací série interaktivních koncertů pro děti pod vedením držitele Grammy Orana Etkina v rámci mezinárodního festivalu Mladí ladí jazz.

Praha 4 má nové stanoviště Městského kamerového systému

Městská část Praha 4 má zcela nové stanoviště městského kamerového systému (MKS). Nachází se na křižovatce ulic Na Strži, Olbrachtova a Jeremenkova a

Národní muzeum zavádí volný vstup pro děti a mládež

Do Národního muzea zavítal v loňském roce více než milion návštěvníků. Nově od 1. března 2020 navíc Národní muzeum zavádí volný vstup do všech svých o

DNES SE STALO

VYNÁLEZY23. února 1893

Rudolf Diesel získal patent na dieselový motor.

VĚDA23. února 1941

v USA proběhla první izolace čistého plutonia.

POZVÁNKA OBRAZEM