AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Z Vltavské kaskády se preventivně upouští více vody. V Praze hladina překročí první povodňový stupeň
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

V pondělí  ráno se kvůli vývoji počasí znovu sešel Povodňový orgán hlavního města Prahy. Počasí se vyvíjí nevyzpytatelně a do Vltavské kaskády, zejména do Orlíka, přitéká velké množství vody, proto je nutné preventivně zvýšit odtok z přehrad. Tím dojde ke zvýšení hladiny Vltavy v Praze, která překročí první stupeň povodňové aktivity, a bude nutné preventivně uzavřít vrata na Čertovce, část náplavek i cyklostezku na Zbraslavi.

„Vedení Prahy pečlivě monitoruje vývoj povodňové situace v hlavním městě. Nemůžeme nic podcenit a jsme připraveni Pražany chránit. Zároveň také prosím o důsledné dodržování pokynů kompetentních orgánů,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Kvůli zvýšenému odtoku z Vltavské kaskády se na limnigrafu v Chuchli očekává průtok, který přesáhne 450 m3, což znamená dosažení Prvního stupně povodňově aktivity. Povodí Vltavy proto dnes preventivně uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. S okamžitou platností se také uzavírá část náplavek na Hořejším nábřeží mezi Palackého mostem a Jiráskovým mostem a jižní část Rašínova nábřeží. Uzavírá se také cyklostezka mezi mostem Závodu míru na Zbraslavi a Vraným nad Vltavou. Přerušen bude v Praze také provoz přívozů.

Uživatelům řeky Vltavy a jejího okolí hlavní město doporučuje obezřetnost a sledovat situaci i hladinu Vltavy. Praha doporučuje, aby lidé neparkovali vozidla na náplavkách, neboť by při zhoršení situace musela být tato vozidla urychleně vyparkována. Aktuálně je vývoj počasí nevyzpytatelný a těžko predikovatelný a tato vozidla by pak mohla bránit rychlému přijímání dalších opatření.

Všechna přijatá opatření jsou preventivní kvůli včasné ochraně obyvatel a turistů v metropoli. Hlavní město bude vývoj počasí i hladiny řek nadále sledovat a v případě potřeby přijme další opatření.

Autor / zdroj: Vít Hofman

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.