EKONOMIKA / Bydlení

Náklady na vytápění vašeho bytového domu
 
Autor / zdroj foto: IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Zima nám přináší nejenom radost z bílé krajiny, ale také zvyšuje náklady na vytápění. Pokud žijete v bytovém domě, můžete však podniknout kroky ke snížení svých nákladů a užívat si útulný a teplý domov. Naopak v úporných letních měsících zajistit, aby se váš dům zbytečně nepřehříval. Pojďme se společně podívat na několik způsobů, jak optimalizovat náklady na vytápění, dosáhnout úspor a celkově zlepšit komfort bydlení ve vašem bytovém domě.

1.    Energetický Audit

Zvažte provedení energetického auditu bytového domu, který identifikuje oblasti, kde lze dosáhnout nemalých úspor. Tato data vám poskytnou jasný obraz o efektivitě / ztrátách na vašem domě. 

2.    Zateplení obálky budovy

Začněme od základů. Investice do zateplení obálky budovy může výrazně snížit únik tepla, což se projeví na nižších nákladech na vytápění. Moderní materiály nabízejí efektivní izolaci bez ztráty estetiky. A také nemovitost výrazně získá na hodnotě.

3.    Důkladná izolace střechy/suterénu

Vylepšení izolace střechy sníží tepelné ztráty a zlepší celkovou energetickou účinnost domu. To se projeví na nižších nákladech na vytápění v chladných zimních měsících. A naopak v letních parnech budou byty v horních patrech „obyvatelné“. Nicméně věřte, že správně izolovanou střechu pozná celý dům. Stejně tak i u izolace suterénu.

Stropní Systém MAGMARELAX.
Stropní Systém MAGMARELAX.

4.    Výměna oken a dveří

Okna a dveře jsou často místy, kde uniká teplo. Investujte do energeticky úsporných modelů, které minimalizují únik tepla a snižují náklady na vytápění. Pro horké letní měsíce zvažte i zastínění, které má opačný efekt. Nezapomínejte na okna/dveře ve společných prostorech a sklepech ve vašem domě – i společné prostory vytápíte …

5.    Moderní otopná technologie

Uvažujte o přechodu na moderní topná řešení jako jsou tepelná čerpadla nebo energeticky efektivní kotle? Tyto technologie nejen šetří energii, ale také mohou přinést výrazné úspory v dlouhodobém horizontu.

Regulace teploty – Inteligentní regulace teploty může být klíčem k úspoře. Moderní termostaty vám umožní individuálně řídit teplotu v každém bytě, což minimalizuje plýtvání energií

6.    Solární panely – fotovoltaické elektrárny

Pokud je to možné, zvažte instalaci solárních panelů na střechu bytového domu. Tato obnovitelná energie může výrazně snížit vaše náklady na elektřinu nebo ohřev/předehřev TUV. Zde doporučujeme pečlivý výběr partnera, s kterým budete systém realizovat. 

Edukace a změna návyků – energeticky náročné přístroje používejte v průběhu dne, nikoliv v noci – výrazně zvýšíte efektivitu celého řešení. 

7.    Pravidelná údržba systémů

Pravidelná údržba je klíčem k zachování účinnosti a dlouhodobé životnosti. 

8.    Finanční podpora a dotace

Ne vše musí být tak náročné, jak se na první pohled může zdát. Prozkoumejte, jaké máte možnosti finanční podpory (dotace). Některé programy mohou pokrýt významnou část investice. 

S vhodnými investicemi a změnou některých návyků lze v bytovém domě dosáhnout výrazných úspor na vytápění či spotřebě el. energie. Nejenom, že to prospěje vaší peněžence, ale také životnímu prostředí. V neposlední řadě zásadním způsobem zhodnotíte vaši nemovitost. Zimní pohoda nemusí znamenat vysoké náklady!

Více informací získáte na www.mojeizolace.cz.

Autor / zdroj: PR

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.