VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

V safari parku se narodilo mládě hrošíka
Měsíční samice ve venkovním výběhu. 
Autor / zdroj foto: Helena Hubáčková

Dvůr Králové nad Labem

Samice hrošíka liberijského, která se narodila 28. května, začala chodit do venkovního výběhu. Je jedním z více než 450 mláďat, která se letos zatím narodila v SAFARI PARKU. Budoucnost chovu vážně ohrožených hrošíků v lidské péči byla přitom v nedávné minulosti značně nejistá.

Než vyrazila do venkovní expozice s velkým bazénem, musela malá samice hrošíka liberijského zesílit. „Bazény jsou koncipované pro dospělá zvířata. Je proto nutné pár týdnů počkat, aby bylo mládě dost silné a obratné a pobyt v bazénu zvládlo,“ vysvětluje vrchní chovatelka Monika Darvašová. Malá samice je potomkem samce Wamburuhtuha a samice Tanquey.

V safari parku žije ještě další chovná samice, Malaya, a její už odstavený potomek – malý samec. SAFARI PARK je jedním z nejúspěšnějších chovatelů, vůbec první mládě v tehdejším Československu se tu narodilo v roce 1978. Od té doby se ve Dvoře Králové narodilo přes 25 hrošíků liberijských, kteří jsou v přírodě stále vážněji ohrožení. Namále měl i evropský chov, který se na několik let cíleně tlumil. Zvířata se ale následně nedokázala z reprodukční pauzy dostat a populace povážlivě stárla. Navíc je v chovu nedostatek samců.

Naprosto mimořádná je i řada dalších mláďat, která se letos ve Dvoře Králové narodila nebo vylíhla. Významný úspěch hlásí chovatelé ptáků. V zázemí Tropických bažin se vylíhlo 7 pižmovek konžských. Za poslední rok se tyto náročné a vzácné kachny rozmnožily jen ve 3 zahradách. „Ptáčkaři“ na úseku letos zaznamenali i první mláďata supů bělohlavých v historii safari parku a řadu dalších odchovů. Rajon plazů poprvé ve Dvoře přivítal například mláďata náročných zmijí stromových (těm se také říká ateris ježatý pro jejich dračí střapatý vzhled) či hadů Madagascarophis meridionalis, kteří nejsou vystavení v žádné jiné zoo a ani nemají české jméno.

Ze šelem se letos bezesporu o největší úspěch postaraly hyenky hřivnaté s trojčaty, která jsou prvními mláďaty ve světových zoo po asi 30 letech a prvními v Česku vůbec.

Odchovy jsou k vidění i u jinde v Česku nechovaných buvolů pralesních, endemických a ohrožených zeber bezhřívých, kterým safari pomáhá i v Ugandě, u přímorožců šavlorohých, kteří se ze Dvora vrátili i zpět do Afriky, kudu malých, gazel Thomsonových a mnoha dalších druhů.

Autor / zdroj: Michal Šťastný

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.