KULTURA / Besedy a přednášky

Popis: Klára Kolouchová na expedici v Himálajích.
Klára Kolouchová na expedici v Himálajích.
Autor / zdroj: archiv Kláry Kolouchové
Datum konání: pátek 14. 2. 2020; 20.30

Klára Kolouchová jako první Češka vylezla na K2. O výstupu bude mluvit na besedě v Praze

PRAHA

K2, hora okouzlující, podmanivá, nemilosrdná. V místním nářečí mají pro tento mrazivě krásný drahokam název Čhogori, neboli Velká hora. K2 drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami - odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Přestože je K2 o 237 metrů nižší než Mount Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. O výstup na tuto obávanou a respekt vzbuzující druhou nejvyšší horu světa se Klára Kolouchová napotřetí pokusila v létě 2019. A podařilo se ji dosáhnout vrcholu.

Klára Kolouchová bude o svém výstupu na K2 vyprávět v pátek 14. února od 20.30 hodin v Biu Oko v Praze.

Klára Kolouchová
Je první Češkou v historii, která zdola tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mt. Everest (8.848 m n.m.) v roce 2007 a Kanchenjungu (8.586 m n.m.) letos v květnu, stanula Klára v červenci i na vrcholu druhé nejvyšší hory světa K2 (8.611 m n.m.)!
Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat - žít. Na svou první osmitisícovku Cho Oyu (8.201 m n.m.) vystoupila v roce 2006 s Tashi Tenzingem, vnukem slavného Tenzinga Norgaye. Mezi její další zdolané vrcholy patří také nejvyšší hory kontinentů jako Aconcagua (6.959 m n.m.), Mount McKinley (6.094 m n.m.) nebo Elbrus (5.642 m n.m.). Klára je vdaná, má dceru Emmu a syna Cyrila.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Ráno vyjel do pražských domovů pro seniory první mobilní očkovací tým

Očkování nejohroženějších Pražanů v zařízeních pro seniory je v plném proudu. Navzdory systémovým nedostatkům připravil Magistrát hl. m. Prahy první m

Hlavní město odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky do konce března

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zcela zdarma, a to až do konce března tohoto roku.

Za krádež kondomů hrozí muži až 8 let

Policisté hledají muže, který ukradl kondomy, vibrační kroužky a lubrikanty za několik tisíc.

DNES SE STALO

HISTORIE

22. ledna 1901

na trůn nastoupil nový britský král Eduard VII., nejstarší syn královny Viktorie.

HISTORIE

22. ledna 1918

proběhla na Staroměstském náměstí masová demonstrace. Požadavky demonstrujících se pohybovaly od zvýšení přídělů až po návrat svobod a okamžité uzavření příměří.

HISTORIE

22. ledna 1933

se přívrženci Národní obce fašistické pokusili o fašistický puč, když v 0:30 přepadli židenické Svatoplukovy kasárny.

POZVÁNKA OBRAZEM